Parókia Grund Apologetika tábor
Eddig mindig volt nyári tábor, ezúttal nincs. Van azonban helyette őszi apologetikatábor. Miért ősszel és miért pont apologetika? (Honnan jött az ötlet?)
Több tényező játszott közre abban, hogy miért nem “hagyományos” nyári tábort szervezünk. Először is – aminek nagyon örülünk -, hogy megerősödtek a felekezeti, gyülekezeti táborok. Ezzel egy időben azonban azt vettük észre, hogy a MEKDSZ nyári tábor az n+1-dik tábor lett. Szerettünk volna újítani, valami olyan tábort szervezni, ami még nincs Magyarországon és a diákmissziót szolgálja. Maga az apológia, vagy is a hitvédelem ötlete egyrészt a diákok részéről is megfogalmazódott az egykérédés fesztivál után, másrészt az apológia kutatóközpont vezetője is megkeresett minket ezzel az ötlettel.
Miben lesz más ez a tábor felépítésében, mint az eddigi nyári táborok, és miért?
Délelőtt apologetikával kapcsolatos előadások lesznek, este pedig igehirdetés és dicsőítés. A legnagyobb különbség az eddigiekhez képest a délutáni heylzetgyakorlatos programpont lesz. Itt ugyanis a saját életünkből vett szituációkat fogunk boncolgatni. Mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe hogy szóba került Isten egy beszélgetésben és vagy nem tudtunk mondani semmit vagy éreztük hogy sokkal jobban is el lehetett volna mondani, amit Istenről gondoltunk. Azt próbáljuk végiggondolni, hogy mi segítette volna tovább az adott beszélgetést.
Miért Grund a neve?
A Grund jelentése alap. Szeretnénk visszatérni az alapokhoz és megerősíteni azokat illetve új ismeretekkel gazdagítani a résztvevőket. De valószínűleg a legtöbb embernek elsőre egy helyszín jut eszébe a pál utcai fiúkból, ahol az emberek összegyűltek, ahol zajlott az élet, ahol jól érezték magukat.
Kiknek ajánljátok?
Mindenkinek, akinek vannak nemhívő barátai, akiket szeretne megérteni és szeretné, ha tovább tudná segíteni őket az Istenhez vezető úton. Illetve mindenkinek, aki érdeklődik a hitvédelem iránt.
Melyek a legégetőbb apologetikai kérdések manapság, és ezek hogyan tükröződnek a tábor programjában?
Szerintem a kommunikáció az, amiben a legtöbbet kell fejlődnünk. Ha egy barátomnak azt mondom “Jézus vére megtisztít” nem fogja érteni. Vagy ha elkezdek igékkel vagdalkozni, amikor számára nem érték a Biblia, nem fog megérteni és nem fog tovább hallgatni. Meg kell tudnom fogalmazni ezt az üzenetet az ő nyelvén. A másik fontos dolog, hogy ismernem kell azokat az filozófiai, vallási irányzatokat, amik a társadalmunkban jelen vannak. Ismernem kell a velem szemben ülő embert, különben elbeszélünk egymás mellett és nem alakul ki kapcsolat, valódi párbeszéd.
A tábor fő előadásai a különböző vallásokról, a kapcsolatfelvételről, a megértésről, a meghallgatásról fognak szólni. A helyzetgyakorlatok során pedig a tanultak elmélyítése lesz a célunk.
Miért így készíti a MEKDSZ az egyetemistákat a misszióra, és miért nem mondjuk hitmélyítő táborral?(Itt megpendítheted, ha részben ez is az… J)
A MEKDSZ egyik célja, hogy hitbeli növekedésük mellett ismeretekben is gazdagodjanak a diákok. Célunk, hogy minél többen felismerjék, alkalmazzák és nyíltan képviseljék a bibliai alapelveket. Ennek érdekében szeretnénk apologetikai képzést nyújtani a diákoknak ebben a táborban.
Az esti alkalmak viszont teljes egészében hitmélyítésről fognak szólni. Az igehírdetések, a hosszú dicsőítés, az ima az Istennel való kapcsolat erősítését szolgálja.
Milyen szellemben hívtátok meg a főelőadókat, és kik ők?
A főelőadók kiválasztásánal az apologetikában való jártasság volt az elsődleges szempont. Szalai András az apologetikai kutatóközpontot vezeti, Szabados Ádám a Covenant Teológián (USA) végzete ilyen irányú tanulmányait. Fűtő Róbert - aki szintén Amerikában tanult teologiát - itthon többek között apologetikát is tanít.
Említetted hogy a programban helyet kapnak személyes kérdések megvitatása, helyzetgyakorlatok is. Érdemes készülni ezekre?
Mindenképpen jó előre átgondolni, hogy milyen ellenállásokba ütköztünk eddig, amikor feljött a hit témaként. Érdemes végiggondolni, hogy hogyan reagáltunk ezekre. Kérünk is mindenkit, aki jön a táborba, hogy írja le ezeket a szituációkat.
Lehet-e igényelni támogatást még, ha valaki az utsó pillanatban kap észbe, de nincs elég pénze a táborra?
Nem, igen, az ellen nem véd.
Diákok is szervezői a tábornak. Ők ehhez mit tudtak/tudnak hozzátenni? Miért fontos az ő részvételük ebben?
Fontos szempont volt, hogy olyan tábort szervezzünk, ami a diákok számára megfelelő. Ki tudná jobban, hogy mik a diákok igényei mint ők maguk. Mindig is nagy hangsúlyt fektettünk az önkéntességre. A Grundon a munkatársak a hátteret biztosítják, a programokat az önkénteseink, a diákok töltik meg tartalommal.