Apológia Kurzus 2013

01FBcover


2013. ősz

Szeptember 14. - Az Evangélium Bevezetés az Apologetikába, az Evangélium apológiája (triviálisnak tűnő dolgok újragondolása, mélyítése) és az apologetika bemutatása az evangelizáció eszközeként, módszertani tanácsok a világnézeti párbeszédhez.

Október 12. - A Szentírás és értelmezése A Biblia mint könyv története, szöveg- és kánonkritikai vizsgálata, a bibliafordítás és fordítások tipológiája, a bibliaértelmezés alapelvei, a bibliai kinyilatkoztatás és formái. Mindez összehasonlítva más vallások szentírásaival (apokrifek, a Korán, a Mormon könyve, médiumok írásai stb.) és azok sajátságaival, hogy jobban értsük és becsüljük a Bibliát.

November 9. - Isten A zsidó-keresztény teizmus, a bibliai istenkép és világkép összefüggései, a Szentháromság-tan bibliai alapjai, az egyetemes zsinatok hitvallásainak története, egykori és mai jelentősége. Mindez összevetve nem teista világnézeti izmusokkal, a mai Szentháromság-tagadó vallási irányzatok (pl. Jehova tanúi) istenképével és történeti-bibliai-logikai ellenvetéseivel, illetve az ezekre adható válaszokkal.

December 14. - Az Egyház, felekezetek Az apostoli és patrisztikus hitvédelem fogalmai, módszertana, és mai alkalmazhatósága, a hívő önvédelmi eszközei. A keresztény felekezetek kialakulásának okai, torz gyülekezetideálok, a határvonal egyház és „szekta” között, az eretnekségek vonzereje, tipológiája. Bevezetés a lelkiségi egészségtanba, törvényeskedés és szabadosság, uralkodás és kiskorúság, az egészséges és beteg lelkiség jelei.


2014. tavasz

Február 22. - A vallásosság és korszellem A vallás fogalma, a vallásgyakorlás szintjei, statisztikák. Korszellem és vallásosság ma: posztmodern, vallási relativizmus és szinkretizmus. A poszt-newage populáris ezoterika megértése. A vallások teológiája: a más vallásúak örök sorsának problematikája (bibliai és egyháztörténeti áttekintés).

Március 22. - Az ún. "szekták" Az unitarizmus, Jehova tanúi és a mormon vallás átfogó történeti, tanbeli és hitéleti ismertetése, egyúttal ökumenikus teológiai szempontból való értékelése. A kereszténységről alkotott képük, a Jobb Hír átadásának elvi és gyakorlati kérdései.

Április 26. - Az iszlám Az iszlám kialakulása (az arabság Mohamed előtt, Mohamed és kora), elterjedése, hittani és vallásjogi irányzatai. Mohamed és szerepe a muszlimok hitéletében, a Korán mint szentírás és mint irodalmi alkotás kialakulása. A muszlim vallásgyakorlat, iszlám és kultúra, iszlám és politika, az iszlamizmus. A muszlimok kereszténységképe, a Jó Hír átadásának elvi és gyakorlati kérdései.

Május 24. - Az indiai vallások Az indiai félsziget vallásossága: történelem, vallásfilozófiai irányzatok, szentírások. A hindu világkép és vallási élet tipikus elemei (karma, lélekvándorlás, vegetarianizmus, jóga stb.), a hindu kultúra és társadalom (kasztrendszer), a hinduizmus a nyugaton (TM, ISKCON). A buddhizmus kialakulása, ázsiai elterjedése, korai filozófiája, nagy irányzatai és a nyugaton népszerű iskolák (zen, tibeti). A buddhista gyakorlat és kultúra, buddhizmus és társadalom. A hinduk és buddhisták kereszténységképe, a Jó Hír átadásának elvi és gyakorlati kérdései.

 

Jelentkezem!