Református Félóra interjú

Református Félóra

http://www.tebennedbiztunk.hu/?m=449

Református Félóra - 2011. január 5.

Áldás békesség! Szeretettel köszöntjük hallgatóinkat, Fekete Ágnest, az adás szerkesztőjét hallják. Az új év első műsorában mindenkinek áldott, boldog új évet kívánok! Az új szó manapság egyébként is a közélet középpontjában van, szinte azonos azzal a szóval, hogy jó. Az újabb mindig jobb, susogják a fülünkbe... Új technikák, új rendszerek majd megoldanak lassan mindent. Persze az eszünkkel tudjuk, hogy ez nem igaz, de az ösztöneink meg a közszellem mégis lökdösnek bennünket ebben az új irányban. Mai műsorunkban sok oldalról szeretnénk körbejárni a mai kor újdonságait. Nem szeretném csupán a magam véleményét elmondani, aki eléggé tartózkodó vagyok a legújabb kor újdonságaival szemben. Lássunk mindjárt két példát arra, hogyan igyekeznek a világháló-adta lehetőségeket kihasználni az egyházban. Először a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség most induló világhálós ötletét, az "egykérdést" meséli el Bagdán Zsuzsa mikrofonjának Csákai István és Győri Máté.

 


Csákai István: A MEKDSZ egy mozaikszó, ami a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetséget jelenti. Harmincegy egyetemen és főiskolán van jelenleg diákkör. Nekik szervezünk programokat: téli tábort, nyári tábort, vezetőképzőt. Most január elsejétől indult egy internet alapú kampány.
Bagdán Zsuzsa: Hogyan kell egy ilyen diákkört elképzelni?
Csákai István: Ez egy felekezetközi diákkör, ahol főleg bibliatanulmányozás folyik. Az egyetemisták nagyon szeretik az érveiket ütköztetni egymással. Így a Biblia jobb megismerése mellett sokat tanulnak egymástól is a viták során.
Bagdán Zsuzsa: Te már nem vagy gyakorló MEKDSZ-körös tag.
Csákai István: Én már munkatárs lettem. Viszont itt van mellettünk Máté, aki erről még élőben tud beszélni, hiszen még diák.
Győri Máté: Két kategóriába sorolnám az embereket. Bekerülhetnek a csoportba olyanok, akiknek van valamilyen vallásos háttere, vagy gyülekezetbe is járnak. És vannak olyan fiatalok, akik úgy találnak meg bennünket, hogy kérdéseik vannak és őszintén vallják, hogy nem hiszik, amit mi hiszünk, de adnak egy esélyt, hogy megismerjék a mi álláspontunkat. Mi nem torkoljuk le őket, ha feltesznek egy provokatív kérdést. Azt tapasztalom, hogy ha valaki őszinte, annak már közelebb van a szíve Istenhez, - még akkor is, ha nem hisz benne - mint az, aki képmutató és saját magát is becsapva, langyos vallásosságban éli az életét. A MEKDSZ célja az, hogy mindkét csoportot elérje. Kirázni az embereket a vallásos langyosságból és az őszinte, nem hívő embereknek alternatívát mutatni. Szerencsénk, hogy mi nem porszívót akarunk eladni, hanem adni akarunk, meg akarjuk osztani velük azt a pluszt, amit megkaphatunk Jézusban. Egy diákköri alkalom többféleképpen nézhet ki. Az Ige nem egy elavult dolog, hiába kétezer éves, még mindig ugyanúgy szól ma is. Az más kérdés, hogy a bibliafordítások miatt nem tűnik, olyan mainak. Nagyon fontos dolog, hogy ezt úgy adjuk át, hogy emészthető legyen, de a lényeg megmaradjon. A tartalomnak és a formának mindig egyensúlyban kell lennie, úgy, hogy a tartalom megmaradjon.
Bagdán Zsuzsa: Ahogy hallgattalak, az a falfirka jutott az eszembe, ami az "egykérdés" kampányotok kiindulópontja is, hogy "Jézus a válasz".
Győri Máté: Isten azért adott az egyetemistáknak ennyi kreativitást és ennyi klassz ötletet, hogy azt egymás elérésére is használhassuk. Rájöttünk, hogy az egyetemisták legnagyobb része az életének nagy százalékát az internet előtt tölti. Különösen vizsgaidőszakban. Így jött az ötlet, hogy akkor mi is használjuk az internetet! Ha beírjuk egy internetes keresőbe, hogy Isten, akkor több millió találat jelenik meg pár ezred másodperc alatt a gépünkön. Az emberek keresik Istent az interneten is, csak nem biztos, hogy jó helyre lyukadnak ki. Az az ötletünk támadt, hogy megpróbálunk belelátni egy istenkereső embernek a fejébe és így foglalkozunk velük. Ha megfigyeljük Jézusnak a munkásságát, azt láthatjuk, hogy Ő is rengetegszer kérdezett. Ezért arra gondoltunk, hogy legyünk mi is kérdező keresztyének és létrehoztunk egy honlapot egykerdes.hu címmel. Mi azt kérdezzük ezen a honlapon, hogy ha lehetne egy kérdésed Istenhez, mi lenne az? Nem arról szól ez az oldal, hogy az emberek felteszik a kérdést és mi nagyképűen válaszolunk. Hanem bibliailag megalapozottan szeretnénk rávezetni őket a válaszokra. S nem is az a célunk, hogy egzakt választ adjunk, hanem hogy visszakérdezzünk és elgondolkoztassuk a kérdezőket. Célzottan terjesztjük a honlap címét különböző fórumokon. Gondolkodtunk olyan gerillaakciókon is, hogy az egyetemek gépein beállítjuk kezdőlapnak az oldalt. Gyűlnek a kérdések, és ha már körülbelül tudjuk, hogy mire kíváncsiak az emberek, akkor egy teológiailag jól felkészült, de vallásos, sallangmentes, fiatalos formában, youtube-os videókon keresztül fogjuk a válaszokat megadni nekik, a Biblia alapján. Nem egy teológiai okfejtést akarunk lenyomni a torkukon.


Csákai István


Bagdán Zsuzsa: A honlap már él. Meddig lehet beküldeni ezeket a kérdéseket?
Csákai István: Február végéig várjuk a kérdéseket, de a honlap továbbra is működni fog. Március elején lesz egy háromnapos fesztivál, ahol a legtöbb szavazatot kapott kérdésekre válaszul lesz előadás és utána koncertek. Ezután, az érdeklődőkből szeretnénk csoportokat elindítani, hogy próbálják meg Istent jobban megismerni.
Bagdán Zsuzsa: Az "egykérdés" kampányban nincs benne az a mellékhangsúly, hogy most beszólhatok az Istennek?
Csákai István: Én nagyon remélem, hogy benne van.
Bagdán Zsuzsa: Miért?
Csákai István: Ha megnézzük, látjuk, hogy a Bibliában volt olyan, hogy haragudtak Istenre. Elég, ha Jónásra gondolunk. Ha tovább nézzük ezeket a történeteket, a haragvásokat mindig megbékélés követte.
Bagdán Zsuzsa: Neked mi lenne az egy kérdésed Istenhez?
Csákai István: Engem az foglalkoztat, hogy a nem hívő barátaimmal milyen viszonyban legyek?
Bagdán Zsuzsa: S mi a te kérdésed, Máté?
Győri Máté: Miért van az, hogy Isten nem ugyanúgy működik az életem minden egyes területén. Néha erősen és határozottan kijelenti magát, és azt, hogy mi a terve velem kapcsolatban. Más területen pedig hagyja, hogy küzdjek azzal, hogy rábízhassam magam és keressem, hogy mit akar. Részben tudom is a választ, de jó lenne Isten szájából hallani. Ennek az internetes kampánynak megvan az előnye és a hátránya is. A hátránya, hogy személyes beszélgetések kevésbé alakulhatnak ki. Viszont az az előnye, hogy az ember anonim maradhat. Igyekszünk lehetőséget biztosítani arra, hogy a személyes kérdések is megválaszolásra találhassanak.